نقشه راه مالیاتی یا برنامه‌ریزی مالیاتی (Tax Planning)، تحلیل برنامه یا وضعیت مالی یک واحد کاری، از دیدگاه مالیاتی است. این نوع برنامه‌ریزی در سراسر دنیا و به‌خصوص در زمان راه‌اندازی کسب‌وکار، توسط مؤسسات حرفه‌ای ارائه‌دهنده مشاوره مالیاتی انجام می‌گیرد؛ بر اساس این نقشه، سنگ بنای امور مالیاتی سازمان به‌درستی بنا می‌شود و نه‌تنها سازمان متحمل هیچ‌گونه جریمه مالیاتی نمی‌شود، بلکه به‌صورت اصولی و قانونی با پرداخت حداقل مالیات ممکن به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

در ادامه به اهداف نقشه‌ راه مالیاتی، انواع و مزیت‌های آن می‌پردازیم؛‌ با ما همراه باشید.

اهداف مهم نقشه راه مالیاتی

هدف اصلی این برنامه‌ریزی، اطمینان از این است که وضعیت مالیاتی شرکت در امن‌ترین و بهینه‌ترین حالت ممکن قرار دارد. در نقشه راه مالیاتی یک واحد کسب‌وکار، مواردی ازجمله زمان‌بندی و میزان درآمد، زمان‌بندی خرید و برنامه‌ریزی برای سایر هزینه‌ها لحاظ می‌شوند. دیگر اهداف این نقشه‌ راه عبارت‌اند از:

 • کاهش بار مالیاتی: با استفاده از برنامه‌ریزی مالیاتی می‌توان در چهارچوب قوانین مالیاتی کشور، روش‌هایی برای کاهش بار مالیاتی یافت و در هزینه‌های مالیاتی شرکت صرفه‌جویی کرد.
 • به حداقل رساندن دعوی قضایی: همیشه بین مالیات‌دهندگان و دریافت‌کنندگان مالیات مشکلاتی وجود دارد. به‌طوری‌که مالیات‌دهنده می‌خواهد مالیات پرداختی را به‌حداقل برساند و البته دریافت‌کننده مالیات، در پی دریافت حداکثر مالیات است. به‌کار بردن نقشه راه‌ مالیاتی مناسب، می‌تواند جلوی دعواهای قضایی را گرفته و برخوردهای طرفین را به‌حداقل برسد.
 • سرمایه‌گذاری پربار: یکی از مهم‌ترین اهداف نقشه راه مالیاتی، مدیریت درآمد مشمول مالیات از طریق برنامه‌ریزی‌های گوناگون سرمایه‌گذاری است. با اتخاذ برنامه‌ریزی مناسب مالیاتی، می‌توان از منابع موجود درآمدزا، به بهترین وجه ممکن استفاده کرد.
 • رشد سالم اقتصاد: رشد و توسعه اقتصاد هر کشور، تا حد بسیار زیادی به رشد شهروندان آن کشور وابسته است. نقشه راه مالیاتی باعث تولید پول پاکیزه و جریان آزاد آن در جامعه و در نهایت رشد اقتصاد کشور می‌شود.
 • ثبات اقتصادی: برنامه‌ریزی صحیح مالیاتی به‌وسیله تکنیک‌هایی چون به جریان انداختن منابع برای پروژه‌های ملی یا اتخاذ روش‌هایی سودمند برای سرمایه‌هایی که طبیعتا سودآور هستند، موجب ثبات اقتصادی در واحدهای کسب‌وکار و در نتیجه کشور می‌شود.

انواع نقشه راه مالیاتی

چند نوع نقشه راه یا برنامه‌ریزی مالیاتی وجود دارد:

 • برنامه‌ریزی کوتاه و بلندمدت: برنامه‌ریزی سالانه یا برای اهداف خاص را کوتاه‌مدت می‌گویند. در مواردی که قرار نیست مالیات بلافاصله و سریع پرداخت شود، برنامه‌ریزی مالیاتی بلندمدت انجام می‌شود.
 • برنامه‌ریزی مالیاتی مجاز (permissive): این برنامه‌ریزی مالیاتی بر اساس شروط قوانین مالیاتی تنظیم می‌شود.
 • برنامه‌ریزی مالیاتی هدفمند (purposive): این برنامه‌ریزی به روشی اشاره دارد که مالیات‌دهنده سعی می‌کند تا جایی‌که می‌تواند از میزان پرداخت مالیات بکاهد.

فواید نقشه مالیاتی برای واحدهای کسب‌وکار

اطمینان از سلامت مالی شرکت با نقشه راه مالیاتی

همان‌طور که گفته شد، داشتن نقشه راه مالیاتی فواید ارزشمندی برای هر واحد کسب‌وکار، چه بزرگ و چه کوچک، دارد که در ادامه مطلب، به‌طور خلاصه به ۱۰ فایده ارزشمند آن اشاره شده است:

۱. صرفه‌جویی در پرداخت مالیات

مهم‌ترین هدف برنامه‌ریزی مالیاتی، کاهش بار مالیاتی است.

۲. افزایش سرمایه‌گذاری

آگاهی از بدهی‌های مالیاتی و کاهش آنها به شما کمک می‌کند تا مقدار مالیاتی را که صرفه‌جویی کرده‌اید، مجددا در کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کنید. البته بهتر است برای سرمایه‌گذاری این بخش از بودجه‌های مالی، از مشاوره مالی مؤسسات خبره کمک بگیرید.

۳. امکان بهره‌گیری از استراتژی‌های توسعه

نقشه راه مالیاتی و تحلیل دقیق آن به شما کمک می‌کند تا فرصت‌های گسترش و توسعه کسب‌وکار خود را شناسایی کنید.

۴. شروع زودهنگام

با استفاده از نقشه راه مالیاتی در شروع یک سال مالی، می‌توانید هرچه سریع‌تر استراتژی‌های مناسب شرکت خود را برای کسب درآمد بیشتر پیدا و تنظیم کنید و اثربخشی نقشه راه مالیاتی خود را به حداکثر برسانید.

۵. افزایش سود‌دهی

شرکت‌هایی که نقشه راه مالیاتی مطمئنی برای خود آماده می‌کنند، می‌توانند تمام هزینه‌های مالیاتی شرکت را با جزئیات کامل، زودتر از موعد پرداخت مالیات‌ها، پیش‌بینی کنند و با اتخاذ روش‌های مناسب، سود بیشتری نصیب کسب‌وکار خود کنند. بنابراین با استفاده از این‌گونه خدمات مالیاتی می‌توانید به سود بیشتر بیندیشید.

۶. افزایش اعتمادبه‌نفس

داشتن نقشه راه مالیاتی روشن و آگاهی کامل در این زمینه به شما کمک می‌کند تا با اعتمادبه‌نفس بیشتری در زمینه کسب درآمد و سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز فعالیت کنید.

۷. درک چشم‌انداز کسب‌وکار

تعیین نقشه راه مالیاتی به شما کمک می‌کند تا تصویر بهتری از آینده کسب‌وکار خود داشته باشید؛ به این ترتیب می‌توانید در مورد نحوه عملکرد کسب‌وکار برای سوددهی بیشتر و تغییرات مورد نیاز در ساختار شرکت راحت‌تر تصمیم بگیرید.

۸. تمرکز بر هسته اصلی کسب‌وکار

نقشه راه مالیاتی با آگاه ساختن شما از میزان پرداخت‌های مالیاتی و نحوه پرداخت مالیات‌ها، شما را از اضطراب بی‌مورد رها می‌کند. شما با داشتن چنین برنامه‌ریزی‌هایی به‌جای درگیر شدن با این جزئیات فرسایشی، می‌توانید بر بهبود وضعیت کسب‌وکار خود متمرکز شوید.

سخن آخر

هر شرکت و صاحب کسب‌وکاری برای برنامه‌ریزی دقیق مالیاتی باید از مشاوران حرفه‌ای مالیاتی کمک بگیرد تا بتواند بهترین و کارآمدترین نقشه راه مالیاتی کسب‌وکار خود را تنظیم کند. اگر شما دارای شرکت و واحد کسب‌وکار هستید و به سود بیشتر با تنظیم نقشه راه مالیاتی مناسب فکر می‌کنید، می‌توانید از نظرات مشاوران زبده مؤسسه خدمات مالی تدبیر حساب، بهترین بهره را ببرید. کارشناسان حرفه‌ای این موسسه حسابداری، با سال‌ها تجربه در صنایع مختلف و اشراف کامل به قوانین مالیاتی کشور بهتره نقشه راه مالیاتی را متناسب با کسب‌وکارتان تنظیم می‌کنند. همچنین شما می‌توانید با بهره‌گیری از خدمات حسابداری این مجموعه، تمامی امور مالی و حسابداری خود را برون‌سپاری کنید و با خیال راحت به توسعه کسب‌وکارتان بپردازید.

تنظیم نقشه‌راه مالیاتی شما

دانلود آهنگ امو باند میدونستم

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ امو باند به نام میدونستم

در این پست می توانید آهنگ امو باند میدونستم را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ امو باند میدونستم

Download New Song By Emo Band  Called Midoonestam

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
امو باندمیدونستمآهنگ عاشقانه

 

نوشته دانلود آهنگ امو باند میدونستم اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.


تصور کنید که هفته‌ها وقت گذاشته‌اید تا تأمین‌کنندگان بالقوه‌ی مواد موردنیازتان را بررسی کنید و بالاخره تأمین‌کننده‌ای را پیدا کرده‌اید که می‌تواند نیازهای سازمان‌تان را برآورده کند. قدم بعدی بررسی قرارداد تأمین‌کننده است. می‌دانید که قراردادی منصفانه باعث می‌شود که هر دو طرف معامله، از نحوه‌ی تحویل مواد و پرداخت راضی باشند. اما شما وکیل نیستید و بررسی چنین قرارداد‌های قانونی‌ای عصبی‌تان می‌کند. از کجا بدانید که چه نکاتی باید گنجانده شوند و چه چیزهایی نه؟ و اصلا چگونه می‌توانید بفهمید که قرارداد منصفانه است یا نه؟

در این مقاله نگاهی به چیستی قراردادها می‌کنیم. برخی واژه‌های حقوقی متداول را توضیح می‌دهیم و نگاهی خواهیم داشت به اینکه چرا باید این مسائل را بدانید. بعد هم بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توانید با تأمین‌کننده‌ها بر سر قرارداد مذاکره کنید.

نکته۱:

این مقاله تنها برای اطلاعات عمومی است. قبل از اینکه قراردادهای مهم را امضا کنید، با رئیس‌تان، وکیل‌تان یا متخصص واجد شرایطی مشورت کنید؛ به ویژه اگر تا به حال قراردادی را بررسی نکرده اید، اگر قرارداد ارزش زیادی برای کسب‌وکارتان دارد، یا اگر پیامدهای اشتباه، بسیار سنگین خواهد بود.

نکته۲:

به منظور سهولت کار، در این مقاله بر قراردادهای تأمین مواد متمرکز شده‌ایم. اگر با قراردادهای محصولات و خدمات سروکار دارید، می‌توانید از این مقاله به عنوان راهنما استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید تفاوت‌هایی هم وجود خواهد داشت.

نکته۳:

خرید، برای خودش حوزه‌ی مجزایی است و شاید سازمان‌تان، گروهی متخصص را برای مدیریت آن داشته باشد. مطمئن شوید که قبل از مشارکت در فرایند انتخاب تأمین‌کننده، از سیاست‌های خرید سازمان خود اطلاع دارید. اگر افرادی با مهارت مربوطه در سازمان شما وجود دارند، از آنها کمک بخواهید؛ به ویژه اگر بازارها یا مواد مورد نظر برای کسب‌وکارتان بسیار مهم یا تخصصی هستند.

چرا قراردادها اهمیت دارند؟

قرارداد عبارت است از توافق میان دو یا چند طرف. قرارداد، شرایط و ضوابط پیشنهاد را بیان می‌کند و در صورت پذیرفته شدن، نشان می‌دهد که پیشنهاد (شامل شرایط و ضوابطش) تبدیل به قرارداد شده است. قراردادها می‌توانند بین طرف‌های مختلف و به اشکال مختلفی وجود داشته باشند. مثلا مکالمه‌ی شفاهی یا تبادل ایمیل می‌تواند برای ایجاد قراداد کافی باشد.

قراردادهای نوشتاری و مورد توافق زمانی که سازمان با تأمین‌کننده‌ها کار می‌کند ضروری هستند. قراردادها موارد زیر را بیان می‌کنند:

 • تأمین‌کننده چه چیزی را تحویل خواهد داد.
 • از سازمان‌تان چه چیزی می‌خواهند.
 • در صورت بروز مشکل، چه اتفاقی خواهد افتاد.
 • هر طرف چه چیزی می‌خواهد پرداخت کند و تحت چه شرایطی.

قراردادها شرایط خاصی مثل موارد زیر را هم روشن می‌کنند:

 • جزئیاتی درباره‌ی اینکه چه زمان و چگونه شما یا تأمین‌کننده می‌توانید قرارداد را فسخ کنید.
 • محدودیت‌هایی که هر طرف در صورت عدم حفظ توافق متحمل خواهد شد.
 • اطلاعاتی درباره‌ی خدمات پس از فروش مثل نگهداری، تعویض یا پشتیبانی فنی.

شما می‌توانید جزئیاتی از استانداردهای مهم برای سازمان خودتان را هم در قرارداد بگنجانید. برای مثال می‌توانید بندی را اضافه کنید که بر آن اساس تأمین‌کننده موظف باشد از دستورالعمل‌های زیست محیطی خاصی پیروی کند. وقتی به صورت مکتوب بر سر این جزئیات توافق کردید، از سردرگمی جلوگیری کرده، در زمان صرفه‌جویی کرده و استانداردهای روشنی را هم مشخص می‌کنید که تأمین‌کننده باید آنها را برآورده کند. این کار رابطه‌ی شما با تأمین‌کننده را در بلند مدت تقویت می‌کند.

عناصر قرارداد

قراردادها تنها زمانی به لحاظ حقوقی الزام‌آور هستند که عناصر خاصی را در بر داشته باشند. این عناصر بسته به حوزه‌ی قضایی‌ای که در آن قرار دارید، متفاوت هستند.

توجه:

اگر در مذاکرات مربوط به قراردادی، نماینده‌ی سازمان‌تان هستید، اطمینان حاصل کنید که اجازه‌ی این کار را دارید و نیز مطمئن شوید ارزش قرارداد، در محدوده‌ی اجازه‌ی شما برای امضای قراردادهاست.

برخی از عناصری که ممکن است (و در برخی موارد باید) در قرارداد گنجانده شوند، اینها هستند:

۱. پیشنهاد خاص

بیان‌کننده آن چیزی است که تأمین‌کننده توافق کرده آن را فراهم کند. پیشنهاد به خودی خود و به لحاظ حقوقی الزام‌آور نیست.

۲. ملاحظات

به مبادله‌ی چیزی ارزشمند بین دو طرف اشاره می‌کند که باید در قرارداد شرح داده شود. برای مثال سازمان‌تان توافق می‌کند در قبال چهار تن الوار، بهای مشخصی را به شرکتی بپردازد.

۳. مقصود پیامدهای حقوقی

(که گاهی قصد ایجاد روابط حقوقی نامیده می‌شود) به این معناست که هر دو طرف تأیید می‌کنند که این توافق به لحاظ حقوقی الزام‌آور خواهدبود. اکثر مواقع در فضاهای تجاری، این مسئله در قرارداد فرض شده و اشاره‌ی خاصی به آن نمی‌شود. اگر قصد این است که قرارداد به لحاظ حقوقی الزام‌آور نباشد، این مسئله باید صریحا در قرارداد ذکر شود.

۴. قانونی بودن هدف

به این مسئله اشاره دارد که قراردادها تنها زمانی به لحاظ حقوقی الزام‌آور هستند که تعهدات هر دو طرف قانونمند باشد. دادگاه قراردادی که شامل فعالیتی غیرقانونی در حوزه‌ی قضایی مربوطه است را اجرا نخواهد کرد.

۵. عدم افشا

عدم افشا به اطلاعات محرمانه‌ای مربوط می‌شود که سازمان‌تان و تأمین‌کننده باید به عنوان بخشی از قرارداد از آنها محافظت کنند. برای مثال مشخصات محصول یا فرایند تولیدی. این قانون به هر دو طرف اطلاق می‌شود. اگر این قانون اضافه شود، باید مطمئن شوید که قرارداد دقیقا چه اطلاعاتی را محرمانه قلمداد می‌کند و چگونه سازمان‌تان و تأمین‌کننده از آنها محافظت خواهند کرد.

۶. حق غرامت

سازمان شما ممکن است به دلیل اقدام یا مأموریتی از جانب تأمین‌کننده، متحمل خسارت مالی یا چالشی حقوقی شود. قرارداد باید شامل ماده‌ی قبول معقولانه‌ی مسئولیت یا در صورت امکان حق غرامت باشد. یعنی تأمین‌کننده به دلیل انجام کارهایی که فراتر از حدود تعریف شده هستند، خسارت‌های مشخصی از سازمان شما را جبران خواهد کرد. دست‌یابی به غرامت، به شدت توانایی تأمین‌کننده‌تان را برای به چالش کشیدن ادعایی که در حوزه‌ی مسئولیت اوست؛ محدود می‌کند. (این امر معمولا تحت پوشش بیمه‌ی تأمین‌کننده است.)

۷. پذیرش

موافقت طرف دیگر بر سر پیشنهاد خاص صورت گرفته در قرارداد است. پذیرش نمی‌تواند به هیچ صورتی شرایط پیشنهاد را تغییر دهد. اگر شرایط در هر زمانی تغییر کند، مثلا اگر شرکت مثال بالا تنها بتواند سه تن الوار را در زمان مشخص شده تحویل دهد، آنگاه پیشنهاد متقابلی را ارائه داده‌اند. باید بر سر این مسئله مذاکره کنید و قبل از اینکه آن را بپذیرید، در قرارداد پیشنهادی بگنجانید.

۸. قانون و قضا

به شما می‌گوید که قانون کدام دولت یا کشور و دادگاه‌هایی (به منظور داوری یا رویه حل اختلاف) در مورد هر گونه اختلاف به وجود آمده در آینده، تصمیم گیری و دخالت خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که قانون و حوزه‌ی قضایی اعمال شده بر قرارداد «مورد احترام» دو طرف بوده و این را بدانید که حل اختلافات در حوزه‌ی قضایی ناآشنا بسیار دشوار است، به خصوص اگر پیگیری های قانونی به زبانی خارجی باشند.

توصیه۱:

در بسیاری از حوزه‌های قضایی، می‌توانید به صورت شفاهی، مکتوب، یا از طریق اقدام دیگری که به روشنی شرایط قرارداد را برآورده می‌سازد، قراردادی را قبول کنید. اما برخی از قراردادها (برای مثال قراردادهای مربوط به زمین) به رسمیت بیشتری احتیاج دارند. با این حال، همیشه بهتر است از طریق قراردادهای مکتوب به توافق برسید زیرا ثابت کردن وجود توافق شفاهی دشوار است. برای مثال اگر نیاز است که ثابت کنید یکی از شرایط نقض شده است، می‌توانید به توافق امضا شده در معاملات‌تان با تأمین‌کننده رجوع کنید. اگر هم توافق امضا شده‌ای در مدارک خود داشته باشید، کارها را هم برای خود و هم برای همکاران‌تان آسان‌تر خواهید کرد. بدین ترتیب افراد می‌دانند که بر سر چه چیزی توافق شده، حتی اگر شما در دسترس نباشید.

توصیه۲:

اطمینان حاصل کنید که غرامت بیش از بازپرداخت هزینه‌ی مواد است. برای مثال اگر خطای تأمین‌کننده‌ای موجب می‌شود که سازمان‌تان درآمد چشمگیری را از دست بدهد، بازپرداختی ساده، جبران خسارت شما را نخواهد کرد. (تأمین‌کنندگان اغلب این مسئله را صریحا محدود یا مستثنی می‌کنند که محل اختلاف است. مطمئن شوید که این مسئله را حداقل مد نظر داشته‌اید.)

چه زمانی باید مشاوره‌ی حقوقی بگیریم؟

شاید فکر کنید گرفتن مشاور حقوقی برای قراردادهای کوچک، همیشه مقرون به صرفه نخواهد بود. با این حال، قراردادی «کوچک» می‌تواند پیامدهای بزرگی در پی داشته باشد. پرسش‌های زیر را از خود بپرسید تا بفهمید که آیا به مشاوره‌ای تخصصی نیاز دارید یا خیر:

 1. آیا همه‌ی شرایط را کاملا درک می‌کنم؟ آیا همه‌ی شرایط با استفاده از اصطلاحات حقوقی بیان شده‌اند؟ آیا نسبت به آنها احساس رضایت می‌کنم؟
 2. آیا شرایطی وجود دارد که غیرقابل اجرا یا غیرمعقولانه به نظر برسند؟
 3. آیا هیچ‌کدام از شرایط آن‌طور که درک می‌کنید، یکدیگر یا قرارداد را نقض می‌کنند؟
 4. آیا این قراردادی بلندمدت است، یا ریسک‌های چشمگیری در آن وجود دارد؟
 5. آیا این قرار تأثیر عمده‌ای بر سودآوری و یا سهم‌ بازار شرکت دارد؟ برای مثال اگر تأمین‌کننده‌ای که مواد لازم برای سودآورترین محصول سازمان‌تان را فراهم می‌کند، این مواد را به موقع تحویل ندهد، به لحاظ مالی برای سازمان‌تان ویران‌کننده خواهد بود.

برای هر یک از این موارد، اگر پاسخ‌تان «بله» است گرفتن مشاوره‌ی حقوقی امر معقولانه‌ای به نظر می‌رسد. اگر با تأمین‌کنندگانی در حوزه‌های قضایی متفاوت کار می‌کنید، اگر تأمین‌کننده‌ی جدیدی پیدا کرده‌اید، اگر قرارداد طبق شرایط تأمین‌کننده است، اگر قرارداد ارزشمند و مهم است، یا اگر قراردادتان حقوق مالکیت معنوی را در بر دارد، باز هم گرفتن مشاوره‌ی حقوقی امر عاقلانه‌ای است.

چگونه قرارداد را بررسی کنیم؟

یک قرارداد، توافقی دو جانبه است. پس باید نیازهای سازمان‌تان و همین‌طور نیازهای تأمین‌کننده در آن ذکر شود. قرارداد را به دقت بررسی کنید تا نیازهای سازمان خود را ارزیابی کنید. مشخص کنید که چگونه از تأمین‌کننده می‌خواهید این نیازها را برآورده سازد، و مطمئن شوید آنچه را که بر سر آن توافق می‌کنید می‌فهمید. بدین منظور، مراحل زیر را طی کنید:

۱. آنچه نیاز دارید را شناسایی کنید

کدام شرایط برای سازمان‌تان مهم‌تر هستند؟ قبل از شروع به خواندن قرارداد، با دقت در مورد آنچه که برای شما مهم است و آنچه که مایلید بر سر آن توافق کنید، فکر کنید. سپس اطمینان حاصل کنید که این موارد به درستی در قرارداد ذکر شده‌اند. برای مثال اگر ضروری است که منابع فورا در دسترس شما قرار بگیرند، باید بر سر قیمت مصالحه کرده تا از تحویل به موقع و منظم اطمینان حاصل کنید.

۲. ریسک‌ها را درک کنید

تحلیل ریسک انجام دهید تا مشکلات بالقوه‌ی پروژه را بیابید و مشخص کنید که شما و تأمین‌کننده در صورت بروز این مسائل چگونه به آنها رسیدگی خواهید کرد. برای مثال چه اتفاقی می‌افتد اگر تأمین‌کننده تا موعد مقرر نتواند نیازها را برآورده کند؟

۳. شرایط قرارداد را تحلیل کنید

شرایط باید شفاف و مشخص باشند. این امر از سوءِتعبیر که می‌تواند منجر به حساسیت‌های اجتناب‌پذیر یا ارائه‌ی محصولی شود که انتظارات شما را برآورده نمی‌سازد، جلوگیری می‌کند.

ابتدا به جمله‌بندی نگاه کنید. واژه‌های مطلقی مانند «نهایی»، «هر»، «همه» و «هیچ» به استانداردی اشاره می‌کنند که به طور غیرمعقولانه‌ای بالاست. در عوض، معقولانه است که از اصطلاحات قابل سنجشی مانند اعداد، تاریخ‌ها یا آیتم‌هایی با تعاریف توافق شده استفاده کنیم. سپس به قوانین تعهد توجه کنید. اگر کارها خوب پیش نرفت؛ تأمین‌کننده مسئولیت چه چیزی را قبول خواهد کرد و تا چه مقدار؟ تأمین‌کننده چه مسئولیت‌هایی را رد می‌کند؟

همچنین به دنبال جمله‌بندی یا عبارت‌های مبهم یا غیرصریح باشید مانند «قیمت معقولانه»، یا «کیفیت مناسب». این اصطلاحات دقیق نیستند و می‌توان آنها را به شیوه‌های مختلف تعبیر کرد. از طرف مقابل بخواهید تا واژه‌های قابل سنجش یا اصطلاحات مشخصی را جایگزین این واژه‌ها کند. اگر در مورد شما صدق می‌کند، در صورتی که تأمین‌کننده انتظارات شما را برآورده نمی‌سازد، مطمئن شوید که قرارداد به سازمان‌تان این امکان را می‌دهد تا آن را فسخ کنید. برای مثال سازمان شما ممکن است خواستار این حق شود که اگر تحویل سه محموله‌ی شما تأخیر داشت یا در موعد مقرر تحویل داده نشد، نسبت به فسخ قرارداد اقدام کند.

باید حقی کلی را هم در قرارداد بگنجانید، مبنی بر اینکه بتوانید قرارداد را بدون ارائه‌ی دلیل، و در دوره مشخص‌شده در اطلاعیه و بدون هیچ مسئولیتی فسخ کنید. اگر از شرایط یا نحوه‌ی رفتار تأمین‌کننده راضی نیستید یا تحت فشار هستید تا از نکاتی کلیدی بدون هیچ جایگزین منصفانه‌ای دست بکشید، با قرارداد موافقت نکنید.

مذاکره بر سر شرایط

بسیاری از قراردادها مستلزم حداقل کمی مذاکره هستند. مذاکره ممکن است روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به طول انجامد. مهارت های مذاکره خود را مرور کنید. به مقاله‌های ما در مورد قاطعیت، مذاکره برد-برد، مذاکره یکپارچه و مذاکره توزیعی رجوع کنید تا به نحوه‌ی انجام این کار پی ببرید.

وقتی با تأمین‌کنندگان مذاکره می‌کنید، فقط روی گرفتن کمترین قیمت تمرکز نکنید. (البته مگر آنکه رئیس یا سازمان‌تان مخصوصا از شما خواسته باشد بر روی هزینه تمرکز کنید) در عوض، هدف‌تان برآورده ساختن نیازهای خاصی باشد که مشخص کرده‌اید. ممکن است نیاز باشد طرحی کلی از اهدافی را به وجود آورید که باید در قرارداد به آنها دست یابید. برای مثال شاید تأمین‌کننده هنگام استفاده از مواد باکیفیت‌تر، حق‌الزحمه‌ی بیشتری بخواهد اما پرداختن این حق‌الزحمه ارزشش را داشته باشد چرا که کیفیت بالای این مواد برای کسب‌وکارتان ضروری باشند.

توصیه‌ی ۳:

سعی کنید همه‌ی مذاکرات خود از جمله هر بحث کلامی مهم را به صورت مکتوب در اختیار داشته باشید. این بحث‌ها الزاما بخشی از قرارداد نیستند، اما اگر اختلافی پیش آمد، داشتن آنها به صورت ثبت شده مفید است. داشتن یادداشتی از بحث‌هایتان به عنوان راهنما هم مفید است تا زمانی که در مورد قرارداد دیگری مذاکره می‌کنید، بتوانید به آن مراجعه کنید. (تبادل ایمیل‌ها اغلب کفایت خواهد کرد.) این یادداشت‌ها را با سایر اسناد و مکاتبات مربوط به قرارداد بایگانی کنید. اگر بعدا اختلافی پیش آمد، قادر خواهید بود اطلاعات مربوطه را فورا پیدا کنید تا بتوانید مسئله را در زمان مناسب حل کنید.

توصیه‌ی ۴:

اگر فردی که با او مذاکره می‌کنید شما را برای پذیرش پیش از موعد قرارداد، تحت فشار زیادی می‌گذارد، نسبت به او شک داشته باشید. (ممکن است بخواهد قرارداد را تا موعد معینی ثبت کند و در ازای این معامله، کمیسیون بگیرد.) تا وقتی آنچه در قرارداد وجود دارد و پیامدهای آن را کاملا درک نکرده‌اید، هرگز قراردادی را قبول نکنید.

دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره

در این پست می توانید آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

Download New Song By Morteza Pashaei  Called Ghalbam Roo Tekrare

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
مرتضی پاشاییقلبم تو تکرارهآهنگ ویژه

 

نوشته دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

در این پست می توانید آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

Download New Song By Mehdi Goorangi  Called Mosaferi Az Hend

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
مهدی گورنگیمسافری از هندآهنگ عاشقانه

 

نوشته دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

در این پست می توانید دانلود آهنگ همایون شجریان چرا را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

Download New Song By Homayoun Shajarian Called Chera

خوانندهنام آهنگموسیقیدسته بندی
همایون شجریانچراسهراب پور ناظریآهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ همایون شجریان چرا اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

در این پست می توانید آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

Download New Song By Mohammad Reza Shajarian  Called Saghi Nameh

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
محمدرضا شجریانساقی نامهتک اهنگ

 

نوشته دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.


اگر کاربری باتجربه در زمینه‌ی ارز رمزها باشید، به‌احتمال زیاد می‌دانید که کیف پول سخت افزاری امن‌ترین گزینه‌ی ذخیره‌ی سکه‌های دیجیتال و توکن‌های شماست. اما اگر تازه با دنیای ارز رمزها آشنا شده‌اید، این موضوع بسیار مهم است. اگر قصد دارید که ارز دیجیتال را برای مدتی نگه دارید، امن‌ترین مکان برای نگهداری آن کیف پول سخت افزاری است. در این مقاله چطور با علت استفاده از کیف پول سخت افزاری، نحوه انتخاب کیف پول سخت افزاری، ۶ نوع کیف پول سخت افزاری و توصیه های امنیتی هنگام استفاده از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

کیف پول سخت افزاری چیست؟

کیف پول‌های سخت افزاری، گاوصندوقی فیزیکی هستند که محل ذخیره‌ی امنی برای کلیدهای خصوصی ارز رمزهای شما ارائه می‌دهند. این هارد درایوها که به‌شکل خاصی طراحی شده‌اند، معمولا از طریق USP به کامپیوتر یا تلفن هوشمند شما وصل می‌شوند. چون آنها را به‌شکل آفلاین نگه می‌دارید، ذخیره‌ای سرد برای سکه‌ها و توکن‌هایتان فراهم می‌کنند.

کیف پول سخت افزاری دارای طیفی از ویژگی‌های امنیتی است تا از کلیدهای ارزهای دیجیتال شما محافظت کند. یک پین‌کد از این کیف پول محافظت می‌کند و اغلب ویژگی‌های امنیتی دیگر، مثل صفحه‌‌نمایشی برای دیدن جزئیات تراکنش و دکمه‌هایی روی دستگاه برای تأیید دستی تراکنش‌ها وجود دارند.

اساسا هر کیف پول سخت افزاری دو بخش مجزا دارد. بخش اول، دسکتاپ، موبایل یا وب کلاینت است که به اینترنت وصل می‌شود و تقریبا تمام ویژگی‌های پایه‌ی یک کیف داغ معمولی را دارد.

این کیف پول نرم‌افزاری توانایی ایجاد تراکنش‌هایی را دارد، اما نمی‌تواند آنها را امضا کند که اینجا بخش دوم وارد عمل می‌شود؛ یعنی کیف پول سخت افزاری فیزیکی که حاوی کلیدهای خصوصی شماست. قبل از اینکه تراکنش کامل شود، باید به کیف پول سخت افزاری آفلاین شما فرستاده شود، شما تأیید و دستگاه امضایش کند.

کیف پول داغ یا سرد؟

کیف پول داغ هر کیف پولی است که ارتباط فعالی با اینترنت دارد یا هاستش روی اینترنت است. این کیف پول‌ها فراوان‌تر از کیف پول‌های سرد و اغلب کاربرپسندتر هستند. به‌لطف اتصال این کیف پول‌ها به اینترنت، انتقال دارایی‌ها بسیار سریع و آسان است. متأسفانه، این آسانی در استفاده با اشکالاتی هم همراه است، مثلا این کیف پول‌ها در خطر حمله‌ی هکرها، کلاهبرداری و سایر موارد آسیب‌زا هستند. کیف پول‌های داغ شامل کیف پول‌هایی است که صرافی‌ها یا کیف پول‌های تحت وب مثل مای اتر ولت (MyEtherWallet) ارائه می‌دهند.

کیف پول سرد هر نوع کیف پولی است که به‌شکل آفلاین کار ذخیره‌سازی را انجام می‌دهد. ذخیره‌سازی کیف پول سرد ممکن است به روش‌های مختلفی انجام شود، مثل ساختن کیف پول کاغذی با کیوآر کد، ذخیره‌ی کیف پول در کامپیوتری که به اینترنت وصل نیست یا استفاده از کیف پول سخت افزاری. اگرچه این کیف پول از کیف پول داغ امن‌تر به‌نظر می‌رسد، اغلب سرعت کار کردن با آن پایین‌تر است، به‌شکل فیزیکی وجود دارد و به‌همین‌دلیل احتمال آسیب دیدنش وجود دارد. کیف پول‌های سخت‌افزاری نوع خاصی از کیف پول سرد هستند که به‌دلیل امنیت بیشتر و پشتیبانی مضاعف محبوب هستند.

چرا باید از کیف پول سخت افزاری استفاده کرد؟

چرا باید کیف پول سخت افزاری را به کیف پول دسکتاپی یا آنلاین ترجیح بدهید؟ مزیت اصلی کیف پول سخت افزاری ساده است: به‌شکل گسترده‌ای به‌عنوان امن‌ترین گزینه‌ی ذخیره‌سازی برای سکه‌های ارز رمزی و توکن‌ها درنظر گرفته می‌شود.

برخلاف کیف پول‌های تحت وب و کیف پول‌های نرم‌افزاری دسکتاپ که در خطر هک شدن، بدافزارها و کلاهبرداری قرار دارند، کیف پول‌های سخت افزاری محل ذخیره‌ای آفلاین فراهم می‌کنند. حتی اگر کامپیوتر شما هک شود، جای سکه‌های شما امن خواهد ماند (کلیدهای خصوصی شما به‌شکل امنی در کیف پول سخت افزاری‌تان و نه کامپیوتر شما ذخیره شده‌اند) و کیف پول‌های گم‌شده یا دزدیده‌شده با پین‌کد محافظت می‌شوند.

علاوه‌براین، اگر کیف پول‌‌تان را گم کنید، می‌توانید با استفاده از عبارت بازیابی، سکه‌هایتان را بازیابی کنید. این عبارت، رمزی و منحصربه‌فرد است و می‌توانید آن را روی کاغذ بنویسید و در محلی جدا ذخیره کنید. این عبارت بازیابی به شما اجازه می‌دهد که اگر مشکلی پیش آمد، دارایی‌هایتان را بازیابی کنید.

مثال‌های بی‌شمار و مشهوری از هکرها و جرائم سایبری هست که سکه‌ها را از صرافی‌ها و کیف پول‌های داغ دزده‌اید، بنابراین انتخاب کیف پول سخت افزاری با آرامش خاطر همراه است. اگر قصد دارید مقدار زیادی ارز رمز را برای هر مدتی نگه دارید، انتقال آن به کیف پول سخت افزاری ارزش تلاش و هزینه‌ی شما دارد.

چطور یک کیف پول سخت افزاری انتخاب کنیم؟

اگر به این نتیجه رسیدید که ذخیره‌سازی آفلاین در کیف پول سخت افزاری بهترین گزینه است، قدم بعدی این است که کیف پولی مناسب انتخاب کنید. شما چند انتخاب پیشِ رو دارید؛ پس مطمئن شوید که عوامل زیر را برای انتخاب گزینه‌ی مناسب‌تان درنظر می‌گیرید:

ویژگی‌های امنیتی

کیف پول چقدر امن است و چه خصوصیاتی دارد؟ آیا با پین‌کد محافظت می‌شود؟ آیا صفحه‌نمایش خودش را دارد؟ آیا می‌توانید تراکنش‌ها را به‌شکل دستی و با فشار دادن دکمه‌ها تأیید کنید؟ آیا تابه‌حال نمونه‌هایی از نقص‌های امنیتی از این کیف پول گزارش شده است؟

سهولت در استفاده

درنظر بگیرید که کیف پول چقدر راحت نصب و استفاده می‌شود. اگر فرایندش را کامل متوجه نمی‌شوید، همیشه خطری واقعی وجود دارد که بخشی از دارایی‌تان یا کل آن را ازدست بدهید. با درنظر داشتن این نکته، مطمئن شوید که ردیابی دارایی‌های ارز رمزی‌تان در این کیف پول تا حد امکان ساده و بدون پیچیدگی است.

ارز رمزهای تحت پشتیبانی

جزئیات هر کیف پول سخت افزاری را بررسی کنید تا مطمئن شوید از تمام سکه‌ها و توکن‌هایی که می‌خواهید در آن ذخیره کنید، پشتیبانی می‌کند.

سیستم عامل‌های تحت پشتیبانی

آیا کیف پول موردنظر با سیستم عاملی که روی کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود دارید سازگار است؟

چگونگی دسترسی به ارز رمزها

کیف پول‌های سخت افزاری معمولا کیف پول داغ خود را دارند که یک افزونه برای مرورگر یا کیف پول تحت وب است. بسیاری از دستگاه‌ها به شما این اجازه را هم می‌دهند تا با استفاده از یک کیف پول شخص ثالت (واسطه) با دارایی‌های ارز رمزی خود تعامل داشته باشید. مثلا اگر روی یک لجر نانو اس (Ledger Nano S) اتر ذخیره می‌کنید، می‌توانید با استفاده از برنامه‌ی لجر ولت اتریم (Ledger Wallet Ethereum) یا کیف پول شخص ثالت مای اتر ولت (MyEtherWallet) توکن‌های خود را مدیریت کنید.

نسخه‌ی پشتیبان و بازیابی

از فرایندی که در صورت پیش آمدن مشکل، برای گرفتن نسخه‌ی پشتیبان از کیف پول و بازیابی سکه‌هایتان لازم است، آگاه باشید. آیا انجامش آسان است و آیا سطح امنیت دارایی‌های شما را بالا می‌برد؟

قیمت

این مورد، برای افراد زیادی عامل مهمی تلقی می‌شود، چون کیف پول‌های سخت افزاری رایگان نیستند. قیمت‌های کیف پول‌های رقیب را با هم مقایسه کنید و اگر از فروشنده‌ای خارج از کشور خرید می‌کنید، به نرخ ارز و هزینه‌های ارسال توجه کنید تا بهتر بفهمید کدام گزینه ارزش بیشتری دارد.

قابلیت حمل

این مورد شاید برای همه‌ی کاربران ویژگی مهمی نباشد، اما اگر می‌خواهید کیف پول‌تان را با خودتان حمل کنید، درنظر بگیرید که حمل هر روزه‌ی آن چقدر آسان است.

نقد و بررسی‌های مستقل

تحقیق کنید تا نقد و بررسی‌های مستقل درباره‌ی هر کیف پولی را که درنظر دارید، پیدا کنید. اینکه منتقدان درباره‌ی نکات مثبت و منفی کیف پول موردنظر چه می‌گویند؟ هنگام استفاده از آن (اگر مشکلی وجود داشته) چه مشکلاتی داشته‌اند و چه پیشنهادی دارند؟

با درنظر گرفتن این نکات مهم، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام کیف پول سخت افزاری برای شما مناسب است.

معرفی بهترین کیف پول های سخت افزاری

معرفی بهترین کیف پول سخت افزاری

۱. لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول سخت افزاری بسیار محبوبی که قیمتش حدودا ۹۵ دلار است. ازطریق USP به کامپیوتر وصل می‌شود، صفحه نمایش اولِد (OLED) روی خودش دارد و دکمه‌هایی روی دستگاه وجود دارد که باید برای تأیید دستی تراکنش‌ها فشارشان بدهید.

نانو اس (Nano S) با یک پین‌کد محافظت می‌شود و نصب و استفاده از آن آسان است. از طیف گسترده‌ای از ارز رمزهای محبوب مثل بیت‌ کوین، بیت‌ کوین کش، اتر، اتریوم کلاسیک، لایت‌کوین، ریپل و توکن‌های ای‌آرسی۲۰ (ERC20) پشتیبانی می‌کند. اگر به‌دنبال کیف پول سخت افزاری مناسب هستید، ارزش دارد که این دستگاه را درنظر بگیرید.

۲. لجر بلو (Ledger Blue)

محصولی با قیمت نسبتا بالاتر است و حدود ۲۷۷ دلار قیمت دارد. صفحه‌ی لمسی ۳.۵ اینچی رنگی و نیز بلوتوث دارد و بر پایه‌ی امنیت بالا ساخته شده است.

بلو برنامه‌های کمکی را در سفت‌افزار خود به‌شکل کاملا مجزا اجرا می‌کند و تقریبا طیف ارزهای تحت پشتیبانی‌اش مشابه نانو اس است. همچنین رابط کاربری کاربرپسند و طراحی زیبایی این محصول باعث می‌شود، آن را به‌عنوان یکی از گزینه‌های موردنظر خود درنظر بگیرید.

۳. ترزور (TREZOR)

ترزور درواقع کلمه‌ای به‌زبان چکی است در معنای «گاوصندوق» که به شما نشان می‌دهد، این کیف پول برای ذخیره‌سازی امن ارزهای دیجیتال شما طراحی شده است. ترزور به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین کیف پول‌های سخت افزاری موجود، سطوح چندگانه‌ی امنیتی برای سکه‌ها و توکن‌های شما فراهم می‌کند.

این کیف پول علاوه‌بر محافظت پین‌کد، عبارت بازیابی ۲۴ حرفی، صفحه‌ی نمایش روی خودش و دکمه‌های فیزیکی برای تأیید تراکنش دارد. همچنین از تعداد قابل‌توجهی از ارزها پشتیبانی می‌کند و حدود ۱۰۷ دلار قیمت دارد.

۴. ترزور مدل تی (TREZOR Model T)

ترزور یک مدل تی هم دارد که اوایل سال ۲۰۱۸ روانه‌ی بازار شد که از ده‌ها ارز رمز اصلی به‌علاوه‌ی هر نوع توکن ای‌آرسی ۲۰ پشتیبانی می‌کند. این کیف پول با صفحه‌ی لمسی، تأیید دو مرحله‌ای برای تراکنش‌ها، پشتیبانی پین‌کد و شکستن پین‌کد، یکی دیگر از کیف پول‌هایی است که امنیت را بر همه‌چیز مقدم می‌داند.

شما می‌توانید ارز رمزهایی مثل بیت‌ کویت، بیت‌ک وین کش، اتر، توکن‌های ای‌آر‌سی۲۰ و ۱۰ ارز رمز دیگر را در مدل تی ذخیره کنید.

۵. کیپ کی (KeepKey)

کیف پول امنی که از ارز رمزهای محبوب منتخبی پشتیبانی می‌کند و نام شناخته‌شده‌ی دیگری در دنیای ذخیره‌ی ارز رمزهاست. این کیف پول سلسله‌مراتبی قطعی (HD) در سال ۲۰۱۵ روانه‌ی بازار شد و بیت‌ کوین، بیت‌ کوین کش، اتر، لایت‌کوین، دوج کوین، دش و نِیم‌کوین را ذخیره می‌کند.

کیپ کی با عبارت بازیابی ۱۲ حرفی پشتیبانی می‌شود. این کیف پول از ذخیره‌ی تعداد نامحدود کلیدهای خصوصی پشتیبانی می‌کند و مجموعه‌ای از ویژگی‌های امنیتی مهم را به‌همراه دارد. قیمت آن حدود ۱۲۵ دلار است.

۶. بیت باکس (BitBox)

شعار این کیف پول سخت افزاری سوئیسی «طراحی حداقلی، امنیت حداکثری» است. این کیف پول جمع‌و‌جور و پرتابل که با اتصال به کامپیوتر به‌سادگی اجرا می‌شود، از بیت‌ کوین، اتر، اتریوم کلاسیک، لایت‌کوین و توکن‌های ای‌آرسی۲۰ در شبکه‌ی اتریوم پشتیبانی می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی آن عبارت‌اند از تأیید دو مرحله‌ای، دکمه‌های لمسی و نمایشگر ال‌ای‌دی و نیز توانایی پنهان نگه داشتن اطلاعات خاص (انکار موجه) با استفاده از کیف پول‌های پنهان و نسخه‌های پشتیبان. قیمتش حدود ۷۱ دلار به‌اضافه‌ی ۲۳ دلار هزینه‌ی ارسال است.

مزایا و معایب کیف پول سخت افزاری

مزایا

 • عموما امن‌تر از کیف پول‌های دسکتاپی، تحت وب و موبایل درنظر گرفته می‌شود.
 • امکان کنترل بر روی کلیدهای خصوصی‌تان را فراهم می‌کند.
 • از طیف گسترده‌ای از سکه‌ها و توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.
 • آرامش خاطر به‌همراه دارد.
 • درصورتی‌که کیف پول‌تان گم یا دزدیده شود، امکان بازیابی سکه‌ها را به شما می‌دهد.

معایب

 • باید آن را بخرید؛ رایگان نیست.
 • وقتی نیاز به دسترسی به ارز رمزهایتان دارید، مثل سایر گزینه‌های دیگر راحت نیست.
 • از تمام ارز رمزها پشتیبانی نمی‌کند.

توصیه‌های بیشتر هنگام استفاده از کیف پول سخت افزاری

توصیه‌های زیر را مدنظر داشته باشید تا از امنیت سکه‌های ارز رمزی و توکن‌هایتان مطمئن شوید:

هیچ کیف پولی صددرصد ایمن نیست

اگر می‌خواهید از امنیت دارایی‌هایتان مطمئن شوید، مسئولیتش بر دوش خودتان است. اگر به‌درستی دستورالعمل‌های امنیتی یا مراحل نصب کیف پول را دنبال نکنید، ایمن‌ترین کیف پول در دنیا هم ناکارآمد است. پس همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید.

فقط از فروشنده‌ی معتبر خرید کنید

کیف پول‌های سخت افزاری را فقط از تولیدکننده یا فروشنده‌ی مجاز بخرید، چون خریدن کیف پول دست دوم شما را درمعرض هک شدن و دزدی قرار می‌دهد. مثلا در موردی معروف، یکی از کاربران ردیت (Reddit) برای ذخیره کردن ارز رمزهایش کیف پول لجر خرید و کل دارایی‌هایش را از دست داد.

جزئیات خصوصی را محرمانه حفظ کنید

هیچ وقت نباید درباره‌ی پین‌کد امنیتی کیف سخت افزاری و کلیدهای خصوصی ارز رمزهایتان با کسی صحبت کنید.

عبارت بازیابی خود را گم نکنید

در‌صورتی‌که کیف پول‌تان گم یا دزدیده شود، برای دسترسی به سکه‌های ارز رمزهایتان نیاز به عبارت بازیابی دارید؛ پس حتما این عبارت را روی کاغذ بنویسید و در جای امنی نگه دارید. بهترین کار این است که آن را روی دو یا سه تکه کاغذ بنویسید و هر کدام را در محلی جداگانه و امن بگذارید.

اگر در رابطه با مدیریت دارایی‌هایتان هوشمندانه عمل کنید، کیف پول سخت افزاری می‌تواند ارز دیجیتال شما را به‌شکل امن ذخیره کند. شاید مبلغ اولیه‌ی ۱۰۰ دلار یا بیشتر برای بعضی‌ها زیاد باشد، اما اگر آسایش خاطر برای‌تان اهمیت داشته باشد، این هزینه بسیار به‌صرفه است.


آیا زیاد پیش می‌آید که چشم‌تان تار شود و برای بازیابی دید عادی نیاز به پلک‌زدن مداوم، مالیدن چشم‌ها یا مرطوب‌کردن آنها پیدا کنید؟ تاری دید ممکن است در حد مشکلی آزاردهنده باشد یا وقفه‌ای که آدم را دچار وحشت کند. این مشکل می‌تواند به‌دلیل افزایش سن یا نیاز به عینک باشد، اما ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد. بیشتر وقت‌ها تاری دید با درمان مناسب رفع می‌شود اما فراموش نکنید که تغییر ناگهانی در حس بینایی طبیعی نیست و در صورت بروز آن باید به پزشک مراجعه کنید. در این مقاله شما را با ۵ علت تاری دید و ۸ بیماری که باعث تاری دید می‌شوند آشنا خواهیم کرد.

دلایل تاری دید

۱. به عینک یا لنز جدید نیاز دارید

اگر از عینک یا لنز تماسی طبی استفاده می‌کنید، احتمالا با تاری دید بیگانه نیستید. افراد با گذر زمان به عدسی‌های قوی‌تر نیاز دارند، زیرا چشم انسان با افزایش سن تغییر می‌کند. اگر از عدسی مناسبی استفاده نکنید، پرتوهای نور نمی‌توانند به‌خوبی روی شبکیه که تصاویر را به‌ مغز می‌فرستد، متمرکز شوند. درنتیجه دچار تاری دید می‌شوید. با استفاده از عینک یا لنز مناسب، پرتوهای نور در مکان درست متمرکز می‌شوند و مشکل رفع می‌شود.

بهتر است درباره‌ی زمان مراجعه و تعویض احتمالی عینک با پزشک‌تان مشورت کنید. برای برخی معاینه‌ی سالانه کافی‌ست، درحالی‌که برخی دیگر باید زودتر یا دیرتر به پزشک مراجعه کنند. به‌طورکلی باید دست‌کم هر ۲ سال یک‌بار به چشم‌پزشک مراجعه کنید.

۲. شما آستیگمات هستید

آستیگماتیزم باعث تاری دید می شود

آستیگماتیزم یکی از مشکلات چشمی است که باعث کاهش دید می‌شود و به‌دلیل شکل‌گیری نامناسب قرنیه به‌وجود می‌آید. مانند استفاده از عینک نامناسب، آستیگماتیزم باعث می‌شود پرتوهای نور در مکان درست متمرکز نشوند و درنتیجه شما دچار تاری دید شوید.

گاهی آستیگماتیزم جزئی‌ست و تأثیری بر بینایی ندارد اما اگر مشکل بینایی شدید باشد، پزشک در تعیین عینک مناسب به شما کمک می‌کند. انواع جراحی‌ مانند جراحی لیزیک هم ازجمله گزینه‌های درمانی است.

۳. چشم‌های خشکی دارید

خشکی چشم به این معنی است که چشمان‌تان نمی‌توانند به‌خوبی خودشان را چرب و روان نگه دارند. خشکی چشم به این دلیل است که مقدار یا کیفیت اشک چشم به‌اندازه‌ی کافی نیست، بنابراین چشم‌هایتان خشک می‌شود. خشکی چشم علاوه‌بر تاری دید با التهاب، خارش و ناراحتی چشم‌ها همراه است.

اگر دیدتان به‌خوبی همیشه نیست و نشانه‌های خشکی چشم را دارید، به پزشک مراجعه کنید. خشکی خفیف چشم با قطره‌های مرطوب‌کننده درمان می‌شود. اما برای درمان خشکی شدید، قطره‌های چشمی برای جلوگیری از التهاب، استفاده از انواع خاص لنز تماسی، جراحی و اصلاح غده‌های اشکی یا درمان‌های دیگر وجود دارد.

۴. دچار قرمزی چشم شده‌اید

قرمزی چشم یا التهاب ملتحمه عارضه‌ای است ناشی از التهاب یا عفونت غشای مخاطی ملتحمه که بخش جلوی چشم و لایه‌های درونی پلک‌ها را می‌پوشاند. قرمزی چشم مجموعه‌ای از نشانه‌ها را از ناراحتی چشم، قرمزی، سوزش چشم، خارش و اشک‌ریزش تا حساسیت به نور و تاری دید به‌همراه دارد.

اگر قرمزی چشم ناشی از ویروس باشد، بدن‌تان باید مبازره و آن را دفع کند. در طول این مدت باید کمترین فشار را به چشمان‌تان بیاورید؛ مثلا از لنزهای تماسی استفاده نکنید. اگر قرمزی چشم باکتریایی باشد، پزشک احتمالا قطره‌ی آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. اگر مسئله به‌دلیل حساسیت باشد، احتمالا با تجویز یکی دو قطره‌ی چشمی برای رفع خارش و پف چشم، مشکل رفع می‌شود.

۵. التهاب قرنیه دارید

التهاب قرنیه باعث تاری دید می شود

وقتی یکی از قرنیه‌ها درنتیجه‌ی خاراندن چشم‌ها، استفاده‌ی طولانی‌مدت از لنز تماسی، ویروس یا هر مشکل دیگری دچار عفونت و التهاب می‌شود، بینایی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد.

التهاب قرنیه ممکن است با درد، قرمزی، اشک‌ریزش یا ترشح، حساسیت به نور و همچنین تاری دید همراه باشد. درمان زودهنگام آن اهمیت بسیاری دارد، زیرا ممکن است به از‌دست‌دادن همیشگی بینایی منجر شود! پزشک براساس دلیل بروز آن، درمان مناسب را تشخیص می‌دهد.

بیماری هایی که باعث تاری دید می‌شوند

۱. دیابت

دیابت احتمال ابتلا به نوعی بیماری چشمی به‌نام رتینوپاتی دیابتی را افزایش می‌دهد. با گذر زمان، میزان بالای قند خون باعث تخریب مویرگ‌های شبکیه می‌شود که حس بینایی را کنترل می‌کند. درنتیجه بخشی از شبکیه به‌نام ماکولا (یا لکه‌ی زرد) متورم می‌شود و ناخواسته‌ رگ‌هایی در چشم ایجاد می‌شوند و پس از مدتی شروع به خون‌ریزی می‌کنند.

بیماری چشمی ناشی از دیابت، علاوه‌بر تاری دید ممکن است با نشانه‌های زیر همراه باشند:

 • تصور دیدن نقطه‌ی شناور در محدوده دیدتان
 • از دست دادن کامل بینایی

درمان زودهنگام بهترین راه جلوگیری از آسیب همیشگی است. بنابراین اگر دیابت دارید، برای معاینه‌ی چشم‌هایتان دست‌کم سالی یک‌بار به پزشک مراجعه کنید. علاوه‌بر‌این کسانی که دچار مشکلات قندی هستند باید بدانند با افزایش میزان قند خون، بدن رطوبت چشم‌ها را جذب می‌کند و این مسئله، تاری دید را به‌دنبال دارد. همچنین در مبتلایان به دیابت کنترل‌نشده، احتمال ابتلا به مشکلات چشمی دیگر مانند آب مروارید، بیشتر است.

۲. سکته مغزی

تاری دید یکی از نشانه های سکته مغزی است

یکی از نشانه‌های اصلی سکته‌ مغزی، تغییر ناگهانی و بی‌درد در بینایی است. ممکن است دچار تاری دید یا دوبینی شوید. اگر متوجه این نشانه‌ها یا نشانه‌های زیر در خودتان شدید بی‌درنگ با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید:

 • گیجی؛
 • افتادگی صورت؛
 • ازدست‌دادن تعادل؛
 • حرف‌زدن بااشکال یا عجیب یا مشکلات دیگر در صحبت‌کردن؛
 • ضعف یا بی‌حسی در یکی از دست‌ها.

۳. پری اکلامپسیا

اگر باردار هستید، نباید به‌سادگی از تاری دید بگذرید؛ این ممکن است نشانه‌ی پری‌اکلامپسیا (Preeclampsia) باشد که عارضه‌‌ای خطرناک ناشی از فشار خون بالا و سطح بالای پروتئین در ادرار است. این مشکل در زنانی که در ماه‌های آخر بارداری (معمولا پس از هفته‌ی بیستم) هستند و پیش از این هیچ‌وقت فشار خون‌شان بالا نبوده است، رخ می‌دهد. این عارضه ممکن است آثاری به‌‌جا بگذارد که زندگی مادر و فرزند را تهدید می‌کند.

پری اکلامپسیا ممکن است با نشانه‌ی خاصی همراه نباشد اما تاری دید و دیگر مشکلات بینایی مانند دیدن نوارها یا نقطه‌های نورانی می‌تواند سرنخی برای تشخیص آن باشد. اگر متوجه این نشانه‌ها و همچنین نشانه‌های زیر شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

۴. میگرن

برای بیشتر افراد میگرن چیزی بیشتر از یک سردرد وحشتناک است. نشانه‌های دیگری از جمله تاری دید و حساسیت به نور، هنگام بروز میگرن دیده می‌شوند. این نشانه‌ها ممکن است حتی پیش از آغاز موج اصلی میگرن شروع شوند و تا پایان میگرن هم تسکین نیابند.

میگرن ممکن است با اختلالات شدیدتر در بینایی (آئورا) همراه باشد. ازجمله:

 • از دست‌دادن تمام یا بخشی از دید برای مدت کوتاه؛
 • دیدن نوارهای نورانی؛
 • دیدن نقطه یا خطوط موج‌دار.

برای درمان این نشانه‌ها باید با پزشک همکاری کنید تا بتوانید از اساس، از بروز آنها پیشگیری کنید.

۵. پسوریازیس

نشانه‌های رایج پسوریازیس (صدفک)، خارش یا حساسیت پوستی، درد و التهاب مفاصل و لکه‌های قرمز و انبوه در پوست است. اما این بیماری ممکن است چشم‌ها را هم تحت‌تأثیر قرار دهد. بیماری شرایطی ایجاد می‌کند که التهاب و تورم باعث تاری دید، درد، قرمزی چشم و حساسیت به نور می‌شود.

این عارضه‌ی چشمی با درمان مناسب رفع می‌شود اما نوع درمان بسته به اینکه کدام قسمت چشم تحت‌تأثیر قرار گرفته است، متفاوت است.

۶. ام اس

ام اس می تواند باعث تاری دید شود

یکی از علائم اولیه ام اس تاری دید است. این بیماری باعث التهاب اعصاب چشم و منجر به عارضه‌ای به‌نام التهاب عصب بینایی می‌شود که تاری دید، کاهش توانایی تشخیص رنگ و درد، هنگام حرکت چشم‌ها را به‌دنبال دارد. این مشکل معمولا تنها در یک چشم رخ می‌دهد.

ام اس علاوه‌بر تاری دید با نشانه‌های زیر همراه است:

 • مشکل در حفظ تعادل؛
 • مشکلات روده‌ای و مثانه‌ای؛
 • گیجی؛
 • خستگی؛
 • بی حسی؛
 • خشکی؛
 • ضعف.

التهاب عصب چشمی لزوما به‌دلیل ام‌اس نیست، بنابراین با پزشک دراین‌باره صحبت کنید. بیشتر وقت‌ها التهاب به‌خودی‌خود رفع می‌شود اما پزشک می‌تواند با تجویز دارو به درمان سرعت بدهد.

۷. تومور مغزی

هرچند نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد، اما پاسخ این پرسش مثبت است. تومور مغزی باعث ایجاد فشار در جمجمه و درنتیجه بروز نشانه‌های مختلف ازجمله تاری دید شود. دیگر نشانه‌های احتمالی تومور مغزی عبارت‌اند از:

 • خواب آلودگی؛
 • سردردهای مداوم؛
 • تغییرات شخصیتی؛
 • تشنج؛
 • استفراغ.

اگر پزشک احتمال تومور مغزی بدهد با آزمایش‌های مختلف، وضعیت مغز و ستون فقرات را بررسی می‌کند. همچنین با تصویربرداری از سر، اطلاعات دقیق‌تری از مغز به‌دست می‌آورد.

۸. پارکینسون

تاری دید از نشانه‌های زودهنگام این بیماری عصبی نیست، اما با افزایش شدت آن، می‌تواند بر بینایی اثر بگذارد. زیرا با گذر زمان، پارکینسون بر چگونگی حرکت چشم تأثیر می‌گذارد. درحالی‌که بینایی ضعیف‌تر می‌شود، چشم‌ها نیاز به تمرکز بیشتری دارند، درنتیجه خسته‌تر می شود.

پارکینسون نشانه‌های دیگری هم دارد، ازجمله:

 • ضعف در حفظ تعادل و هماهنگی؛
 • خشکی بدن؛
 • لرزش دست‌ها، پاها و صورت.

تشخیص اینکه دلیل تاری دید شما چیست، برای شما دشوار است؛ پس مراجعه به پزشک را پشت گوش نیندازید. پزشک با تشخیص درست و درمان مناسب چشمان‌تان را روشن می‌کند!

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است


15000تومان


دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، هر لحظه با پیشرفت تکنولوژی، علم و ظهور نوآوری‌های مختلف، درحال تغییر و رشد است. البته این سرعت رشد و تغییر تا زمانی‌ که بتوانید با آن همگام شوید، خوب است؛ اما چنانچه قدرت یادگیری سریع نداشته باشید، از قافله عقب خواهید ماند. پس بهترین راه این است که مهارت خود را برای یادگیری سریع مباحث جدید افزایش دهید. در این مقاله شما را با ۱۰ تکنیک کاربردی موثر برای یادگیری سریع آشنا خواهیم کرد.

۱. تند خوانی

مطالعه یکی از عادت‌های مهم بنیان‌گذاران شرکت‌های موفق است. به‌عنوان مثال، وارن بافت، سرمایه‌دار آمریکایی، عادت دارد که در روز چند ساعت را به مطالعه و خواندن اختصاص دهد.

یک خواننده‌ی معمولی به‌طور متوسط می‌تواند ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه بخواند، این در حالی‌ است که یک خواننده‌ی ماهر می‌تواند ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه می‌خواند. بدون شک مهارت خواندن سریع و مؤثر، برای یادگیری سریع، بسیار با ارزش است.

تندخوانی - یادگیری سریع

مهارت تند خوانی شامل مهارت‌های زیر است:

 • مهارت‌های خواندن کلمات به‌صورت گروهی (به‌صورت عبارت و جمله به‌جای مطالعه‌ی کلمه به کلمه)؛
 • عدم تکرار کلمات هنگام خواندن متن در ذهن؛
 • سطحی خواندن (مطالعه پاراگراف با هدف درک مفهوم کلی به‌جای مطالعه‌ی ریزبینانه)
 • استفاده از ابزار راهنما (استفاده از یک مداد و خودکار برای دنبال کردن کلمات و سطرها هنگام خواندن)

تند خوانی نیاز به تمرین دارد، اما زمانی که این مهارت به یک عادت در ذهن شما تبدیل شود، می‌توانید حجم انبوهی از اطلاعات را در بازه‌ی زمانی کوتاه مطالعه کنید.

۲. کنترل محیط یادگیری

هنگام یادگیری مطلبی جدید، گاهی همه‌چیز خوب پیش می‌رود و بسیار راحت مطلب را درک می‌کنیم، اما زمان‌هایی وجود دارند که انگار ذهن ما قفل می‌شود و سرعت یادگیری بسیار پایین می‌آید؛ همه‌ی ما این مسئله را تجربه کرده‌ایم. ساختار بدن ما برای خواب، دمای بدن و حتی توانایی ذهنی، ریتم و الگوی بیولوژیکی معینی دارد. زمان‌هایی را که هوشیاری و آگاهی شما در بالاترین حد ممکن قرار دارد، شناسایی کنید و در این زمان‌ها به یادگیری مطالب جدید بپردازید. محیط‌های بی‌نظم، پراسترس و ناامن قدرت نوآوری و هوشیاری شما را کاهش می‌دهند. برای اینکه در بهترین حالت یادگیری باشید، یک محیط منظم، امن و راحت را برای این کار انتخاب کنید. برای آرامش و تمرکز، نفس عمیق بکشید.

مطالعات علمی حاکی از آن است که حتی دمای محیط نیز روی قدرت یادگیری ما تأثیر دارد. برای بهبود مهارت های یادگیری دمای محیط باید بین ۲۲ تا ۲۷ درجه‌ باشد.

۳. یادداشت برداری کنید

یادداشت - یادگیری سریع

تحقیقات ثابت کرده‌اند، تأثیر یادداشت برداری به کمک نوشتن با دست، بیشتر از تایپ با کیبورد در میزان یادگیری نقش دارد. سرعت نوشتن در مقایسه با تایپ کمتر است و همین مسئله، باعث تمرکز بیشتر روی اطلاعاتی می‌شود که درحال گوش دادن به آن‌ها هستیم. هنگام تایپ با کیبورد معمولا به مفهوم کلی اطلاعات توجه نمی‌کنیم و روی کلمات متمرکز می‌شویم.

برای افزایش سرعت و قدرت یادگیری، مهارت یادداشت برداری به کمک نوشتن را در خود تقویت کنید.

می‌توانید از نرم‌افزارهای مفیدی مثل evernote برای همگام‌سازی یادداشت‌های خود روی دستگاه‌های مختلف (لپ‌تاپ، تلفن همراه و…) استفاده کنید. این نرم‌افزار می‌تواند نوشته‌های دستی را اسکن کند و بخواند.

۴. مدل‌های یادگیری خود را ترکیب کنید

یادگیری در هر فرد از چهار راه دیداری، شنیداری، خواندن/ نوشتن و لامسه (سبک‌های یادگیری VARK) انجام می‌شود. اگر سبک یادگیری شما دیداری است، یادگیری شما با مشاهده تصویری مطالب جدید به‌صورت عکس، نمودار یا پاورپوینت انجام می‌گیرد. اگر با گوش دادن سریع‌تر یاد می‌گیرید، گوش دادن به پادکست‌ها، مصاحبه‌ها و کتاب های صوتی در فرایند یادگیری شما مؤثر خواهند بود. سبک یادگیری برخی از افراد خواندن/ نوشتن است. این افراد با خواندن و یادداشت برداری از مطلب جدید، آن را یاد می‌گیرند. گروه آخر کسانی هستند که از حس لامسه برای یادگیری استفاده می‌کنند. لمس فیزیکی و تست کردن، یادگیری را در این گروه سرعت می‌بخشد.

اگر روش یادگیری خود را به‌خوبی بشناسید، می‌توانید مناسب‌ترین سیستم را برای یادگیری خود انتخاب کنید و سرعت جذب و یادگیری اطلاعات را افزایش دهید.

اگر طرفدار سرعت بیشتر هستید، تمام روش‌های چهارگانه را باهم ترکیب کنید. مثلا اگر درحال یادگیری برنامه نویسی هستید، حین خواندن کتاب آموزشی، مطالب را با صدای بلند تکرار کنید، یک نقشه‌ی ذهنی برای خود ترسیم کنید و بلافاصله کد موردنظر را روی کامپیوتر امتحان کنید.

۵. ارتباط ذهنی ایجاد کنید

ایجاد ارتباط بین چیزهایی که قبلا می‌دانستید با مطالب جدید، موجب یادگیری سریع شما می‌شود. استفاده از کلمات مخفف یا ساختن شعر برای به‌خاطرسپردن مراحل بازاریابی، استفاده از رنگ‌های موردعلاقه برای حفظ کردن الگوریتم و یا ایجاد یک تصویر خیالی برای به‌خاطرسپردن نام مشتری‌ها، تکنیک‌های ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب هستند.

هر چه تعداد بیشتری از این تکنیک‌ها را بلد باشید، سرعت یادگیری شما بالاتر خواهد رفت.

۶. به مغرتان تمرین بدهید

تمرین مغزی - یادگیری سریع

مغز هم مثل عضلات بدن است. هرچه بیشتر با آن تمرین کنید و از آن کار بکشید، بیشتر نتیجه خواهید گرفت. در پی یادگیری مطالب جدید باشید، برای مغرتان چالش‌های جدید ایجاد کنید و یا به وب‌سایت‌های جالبی مثل Lumosity و BrainHQ برای افزایش دقت، حافظه، تمرکز و سرعت ذهنی سر بزنید. هرچه مغز شما ورزیده‌تر شود، سرعت یادگیری شما هم بیشتر خواهد شد.

۷. به موسیقی های موج آلفا گوش کنید

امواج مغزی انسان چهار الگو دارند: آلفا، بتا، تتا و دلتا. در سطح آلفا (بین ۸ تا ۱۳ هرتز) مغز ما بالاترین میزان تمرکز و بیشترین قدرت یادگیری را دارد.

با گوش دادن به موسیقی در برخی موارد نه‌چندان دلنشین آلفا (مثل آهنگ‌های باروک) در حین یادگیری، مغز شما وارد این حالت خواهد شد (دوپینگ مغزی). اگر آهنگ‌های باروک را دوست ندارید، آهنگ‌های دیگر در فرکانس ۸ تا ۱۳ هرتز را امتحان کنید. بهتر است در حین یادگیری، ترانه گوش نکنید؛ چراکه متن ترانه ممکن است تمرکز شما را به بریزد.

۸. تمرین ۶ ساعت بعد از یادگیری

مالکولم گلدول، برای اولین بار در کتاب «تافته‌های جدابافته: داستان موفقیت» به مفهوم «تمرین آگاهانه و هدفمند» اشاره کرده است. در تمرین آگاهانه شما بر روی یادگیری مطلب تمرکز می‌کنید و با انجام تمرینات هدفمند دانسته‌ها و آموخته‌های خود را به‌چالش می‌کشید. در این کتاب، گلدول با کمک مفهوم تمرین هدفمند، علت پیشرفت افراد نخبه‌ و موسیقی‌دانان را توضیح می‌دهد.

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهند که تغییر آهسته‌ی روند تمرینات، به‌ویژه هنگام یادگیری مهارت های حرکتی، می‌تواند موجب سرعت گرفتن یادگیری شود. با تغییر آهسته‌ی تمرینات، اطلاعات موجود در حافظه با اطلاعات جدید تقویت شده و مطلب در مغز تثبیت می‌شود. بهترین زمان برای انجام تمرینات هدفمند، ۶ ساعت بعد از تمرین اول است، چراکه مغز برای تثبیت اطلاعات به ۶ ساعت زمان نیاز دارد.

۹. عملی بیاموزید و آموخته‌هایتان را تجربه کنید

تجربه عملی - یادگیری سریع

هیچ‌چیز به‌اندازه تجربه‌ی عملی در افزایش سرعت یادگیری، تأثیرگذار نیست. وقتی آنچه را در کتاب می‌خوانید، با دانش و تجربه‌ی عملی ترکیب کنید، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

به‌عنوان مثال، حتی اگر هزاران کتاب درمورد سرمایه گذاری در بورس مطالعه کرده باشید، تا زمانی‌که اولین سهم خود را در بورس خریداری کنید، به‌طور دقیق درک نخواهید کرد که این فرایند مستلزم چه مراحلی و سرمایه گذاری واقعی چگونه است.

برای تجربه‌ی عملی و به‌کارگیری آن‌چه که یاد می‌گیرید، در آن غرق شوید! برای مثال، اگر درحال یادگیری زبان اسپانیایی هستید، می‌توانید چند ماه در شهر مکزیک زندگی کنید و در این مدت تا حد ممکن از صحبت به زبانی غیراسپانیایی پرهیز کنید (البته این مورد تا جایی که شرایط زندگی به شما اجازه می‌دهد، امکان‌پذیر خواهد بود.) تجربه‌ی عملی بیشتر از مطالعه‌ی کتاب و گوش دادن به فایل‌های صوتی، یادگیری شما را سرعت می‌بخشد.

۱۰. آنچه را که یاد می‌گیرید، به شخص دیگری آموزش دهید

هنگام تدریس مطلب آموخته‌شده به فردی دیگری، حدود ۹۰ درصد آن مطلب در ذهن شما بازیابی و تثبیت می‌شود؛ به‌ویژه اگر این فرایند بلافاصله بعد از یادگیری مطلب جدید باشد، در یادگیری سریع شما تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

زمانی‌که اطلاعات و آموخته‌های خود را با فرد دیگری به‌اشتراک می‌گذارید، علاوه‌براینکه مطلب جدیدی به او آموزش می‌دهید، خودتان هم متوجه میزان تسلط‌تان بر موضوع و نقاط ضعف‌تان خواهید شد.

سعی کنید این ۱۰ تکنیک را در خود نهادینه کنید و از تأثیر آن بر سرعت یادگیری‌تان شگفت‌زده شوید.

آخرین دیدگاه‌ها